Choroba Hashimoto – diagnoza i co dalej?

On 28 czerwca 2016, in Dieta w Hashimoto, by abtarasew3

Bardzo często choroba ta rozwija się powoli nie dając żadnych oznak. Jeśli jednak bezskutecznie próbujesz schudnąć, dokucza ci stałe uczucie chłodu, nie masz energii, a twoje skóra i włosy są przesuszone, warto zrobić badanie poziomu hormonów tarczycy we krwi.

Kiedy metabolizm zostaje spowolniony
Choroba ta ma podłoże autoimmunologiczne, a więc wynikające z nieprawidłowej pracy układu odpornościowego, a jej skutkiem jest niedoczynność tarczycy, która w efekcie prowadzi do niedoborów ważnych dla funkcjonowania hormonów. Wytwarzana w tym gruczole tyroksyna ma duże znaczenie dla prawidłowego metabolizmu, dlatego kiedy jej zabraknie, pojawiają się problemy z nadmierna wagą, trudności w utrzymaniu stałej temperatury ciała czy brak energii. Dieta przy niedoczynności tarczycy jest równie ważna jak przyjmowanie odpowiednich leków, ponieważ wpływa na kontrolowanie wagi. Co należy jeść, a czego unikać?

Dieta przy Hashimoto
Głównym problemem, z jakim borykają się osoby cierpiące na zapalenie tarczycy jest z pewnością tycie pomimo stosowanej diety. Wielu osobom zdarza się nieco „odpuścić” podczas odchudzania, jeśli jednak trzymasz się zaleceń bez żadnych odstęp, a dodatkowo ćwiczysz, a pomimo to nie widać żadnej poprawy, przyczyną może być właśnie tarczyca. Dieta przy zapaleniu tarczycy wymaga obniżenia nieco ilości spożywanych w ciągu dnia kalorii w stosunku do dziennego zapotrzebowania. Takie ograniczenie to jednak nie wszystko. Aby przyspieszyć metabolizm, konieczne jest wprowadzenie do menu większej ilości produktów bogatych w błonnik i białko.

Wystrzegaj się jednak soi (źródło związków wolotwórczych, które dodatkowo zwiększa poziom estrogenu), a także ogranicz produkty mleczne – dieta przy chorobie Hashimoto wyklucza je, ponieważ mleko utrudnia przyswajanie przez organizm leków z hormonami tarczycy. Ponadto niedoczynność tarczycy związana jest często z nietolerancją laktozy, a spożywanie produktów mlecznych wywołuje przykre dolegliwości trawienne.