Zasady korzystania z lokaty

On 16 lutego 2016, in Lokaty bankowe, by abtarasew3

Lokata zostaje założona po wniesieniu wkładu własnego przez klienta banku, który wpłaca pieniądze na lokatę. Korzystanie z lokaty jest obwarowane konkretnymi zasadami. Najważniejsze z nich dotyczą dotrzymania deklarowanego okresu trwania umowy o lokatę oraz sposobu wyboru z niej pieniędzy.

Wybór okresu trwania lokatyshutterstock_188984162

Każda lokata luty 2016 zostaje założona na ściśle określony okres czasu. W czasie trwania umowy o lokatę nie będzie można wpłacać na nią dodatkowej sumy pieniędzy ani wypłacać ich z lokaty. Jeżeli zaczniemy dysponować dodatkową sumą pieniędzy i będziemy chcieli ją także wpłacić na lokatę, to jedynym wyjściem będzie założenie nowej lokaty. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w jednym czasie prowadzić dwie lokaty w tym samym banku bądź w dwóch różnych bankach.

Najkrótszym dostępnym okresem trwania podpisanej umowy z bankiem w sprawie lokaty jest miesiąc czasu, najdłuższy okres w zasadzie nie zostaje wyznaczony, ponieważ lokata może być przedłużana przez kilkanaście lat. Warto pamiętać o tym, że w czasie, w którym obowiązuje umowa o lokatę wzrasta zgromadzona na niej suma pieniędzy, dlatego dobrze jest zakładać lokatę półroczną, a nie tylko jednomiesięczną, aby pieniądze zdążyły na niej urosnąć do większej, zadowalającej nas kwoty.

Wybór pieniędzy

Wybór pieniędzy z lokaty będzie możliwy w dniu wygaśnięcia umowy z bankiem w sprawie prowadzenia lokaty. Jeżeli tego nie zrobimy, wówczas nasza lokata automatycznie zostanie przedłużona na kolejny okres jej trwania, w domyśle taki sam, jak pierwotny okres trwania umowy.

Wybrać pieniądze będzie można samodzielnie, poprzez przelanie ich z lokaty na konto główne. Będzie można także udać się do banku i wydać dyspozycje dotyczące przelewu z lokaty bądź odebrać do ręki pieniądze zgromadzone na lokacie. W przypadku wyższych sum warto poinformować bank o tym, że będziemy chcieli wybrać pieniądze w określony dzień tygodnia, ponieważ wówczas będziemy mieć pewność, że zostaniemy automatycznie obsłużeni. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy na lokacie umieszczona była kwota pieniędzy w innej walucie niż polska. O swoich wrażeniach związanych z zasadami korzystania z lokaty będzie można opowiedzieć na forum internetowym. W ten właśnie sposób tworzone jest porównanie lokat oraz ich ranking.