Dlaczego oprocentowanie lokat jest tak niskie?

On 15 stycznia 2016, in Lokaty bankowe, by abtarasew3

Problem każdej osoby, która posiada wielkie sumy zaoszczędzonych pieniędzy, to niskie oprocentowanie lokat. Gdy chcemy uruchomić lokatę i dowiadujemy się jak nisko są one w dzisiejszych czasach oprocentowane, to zastanawiamy się nad tym czym jest to spowodowane. Taka chwila refleksji, która i tak nie jest w stanie nic zmienić. Nasze rozmyślania nie spowodują tego, że oprocentowanie nagle wzrośnie.najlepsze lokaty (250x250)

Powodem jest niskie oprocentowanie kredytów!

Jest to na pewno po części racja. Niskie oprocentowanie kredytów, nie pozwala bankom na płacenie wysokich odsetek osobom posiadającym pieniądze na lokacie. Kredyty dziś są bardzo często oprocentowane w okolicach 8-10 %. Lokata bankowa nie może być zbyt wysoko oprocentowana, ponieważ bank nie zarabiałby wystarczająco dużo. Zresztą dla banków zawsze jest mało.

Skoro powodem jest niskie oprocentowanie kredytów, to czemu jest ono tak niskie? Otóż, w ciągu ostatnich kilku lat boom na kredyty minął. Ludzie w bardzo dużym stopniu zrezygnowali z brania kredytów. Przynajmniej jeśli chodzi o te kredyty długookresowe, wieloletnie. Zdolność kredytowa ludzi również w znaczącym stopniu uległa zmianie. Niestety zmianie niekorzystnej, ponieważ zdolność kredytowa wielu z nas zmalała.

Banki potrzebują pieniędzy, żeby pożyczać, ale muszą mieć komu je pożyczyć. Jeżeli nie będą zarabiały na kredytach, to nie będą mogły wypłacić nam wysokich odsetek na lokatach. Z tego też powodu, aby zachęcić ludzi do zaciągania kredytów i zadłużania się, banki zdecydowały się na drastyczne obniżenie oprocentowania kredytów, co przełożyło się niestety również na zmniejszenie się oprocentowania naszych lokat.

Czy warto dziś założyć lokatę?

Trzeba sobie jasno odpowiedzieć, że nie warto dziś zakładać lokaty. Nie warto ale trzeba to zrobić jeżeli posiadamy znaczną gotówkę, a nie chcemy jej inwestować w żaden inny sposób. W banku chociaż nasze pieniądze będą bezpieczne. Bezpieczeństwo jakie gwarantują banki objęte Bankowym Funduszem Gwarancyjnym, to praktycznie jedyny dziś powód dla którego warto pieniądze trzymać w bankach. Jeżeli więc mamy inny sposób na zwiększenie naszych oszczędności, to warto się na niego zdecydować. We wszystkich innych przypadkach jesteśmy zmuszeni oczekiwać i liczyć na to, że w końcu, oprocentowanie lokat wzrośnie. Dlatego warto sprawdzać na bieżąco ranking lokat dostępny tutaj.