Sztuka oszczędzania.

On 16 grudnia 2015, in Oszczędności, by abtarasew3

Ostatnimi czasy można usłyszeć, często powtarzany w kontekście reklam usług bankowych, slogan: „niewydane pieniądze to zaoszczędzone pieniądze”. Rzeczywiście jakiś sens w tym musi być, bowiem wszelkie niewydane wolne środki są naszą zyskiem. Po co jednak poprzestać na tylko na tym. Pieniądze, które nie pracują na siebie nie maja wartości. Można więc nie tylko nie wydawać, ale co więcej nauczyć się lub wyrobić w sobie nawyk inwestowania środków finansowych na wszelkiego rodzaju oprocentowane rachunki. Jeśli mamy taką możliwość i nie musimy wydać całej pensji na bieżące wydatki, to możemy pomyśleć nad tym jak nimi obracać, aby generowały dodatkowe przychody.family, children, money, investmen and happy people concept - ha

Nauka oszczędzania

Łatwą i szybko dostępną metodą na oszczędzanie i pomnażanie swoich wolnych środków jest korzystanie z rachunków oszczędnościowych. Niemal każdy bank oferuje obok rachunku osobistego możliwość otworzenia bezpłatnego konta oszczędnościowego. Trzeba tu podkreślić, ze takie konto mam stosunkowo wysokie oprocentowanie zmienne (na poziomie 2-3 % w skali roku dla wpłat od 10 do 50 tysięcy złotych). W łatwy sposób nadwyżki kapitału, których nie mamy zamiar wykorzystać możemy przetransferować na rachunek oszczędnościowy, co zapewni nam niewielki zysk w miesiącu (oczywiście będzie on wprost proporcjonalny do wniesionego wkładu). Zaletą konta oszczędnościowego w przeciwieństwie do lokat terminowych jest możliwość natychmiastowego podjęcia środków bez ryzyka utraty bonifikaty z tytułu odsetek.

Od oszczędzania do zarabiania

Każde oszczędności powodują, że ich właściciel może czuć się komfortowo i bezpiecznie. Uczucie to utwierdza fakt, że zysk z oprocentowanego konta, choć zmienny i uzależniony od poziomu stóp procentowych jest pewnym przychodem. Jednak można przy pewnym zaangażowaniu i rekonesansie rynku ofert finansowych pokusić się o wprowadzenie swoich środków w obieg, stwarzając sobie okazję do jeszcze większych zysków. Banki w zależności od sytuacji na rynku chcąc pozyskać nowych klientów i pozyskać dodatkowe środki na inwestycje przygotowują oferty, którymi staraj się przyciągnąć (czy wręcz odebrać innym bankom) klienta.

W warunkach mocnej konkurencji zyskuje klient. Sprawnie lawirując ze swoimi środkami miedzy bankami i ich super ofertami jesteśmy w stanie znacznie szybciej pomnażać swoje oszczędnością, niż w sytuacji, gdy pozostajemy bierni i trzymamy je na tym samym rachunku od lat. Tym bardziej ze przy zmiennym oprocentowaniu np. 3, 5 % w skali roku w chwili otworzenia rachunku może zostać obniżone nawet i o 2 punkty procentowe po roku oszczędzania.

W celu uzyskania większej ilości informacji zajrzyj na konta oszczędnościowe styczeń 2016.