Zaciągając kredyt hipoteczny na wiele lat, mamy nadzieję na jego bezproblemową spłatę w planowanym terminie. Nieprzewidziane wydatki i zdarzenia losowe mogą jednak pokrzyżować nasze plany. Jak w takiej sytuacji poradzić sobie z koniecznością płacenia wysokich rat?

 

inwestuj w lokaty

Gdy miesięczne wydatki na raty kredytu przekraczają możliwości naszego budżetu, mamy klika możliwości polepszenia sytuacji finansowej. Pierwszą z nich jest zawieszenie spłaty zobowiązań na określony czas, czuli tzw. wakacje kredytowe. Takie rozwiązanie jest korzystne dla osób cierpiących z powodu przejściowych problemów finansowych, w trakcie których odciążenie domowego budżetu jest bardzo pożądane. Wakacje kredytowe dostępne są w większości banków, lecz nie zawsze na tych samych zasadach. Zawierając umowę kredytową warto zwrócić uwagę na to, czy zawieszenie spłaty obejmuje całą ratę czy jedynie część kapitałową. Jeśli mamy do czynienia z drugim rozwiązaniem, w początkowym okresie spłaty regulowanym umową, gdy część kapitałowa to niewielki odsetek raty, skorzystanie z wakacji kredytowych nie zwalnia od konieczności wnoszenia pozostałych opłat na rzecz kredytodawcy. Z brakiem wakacji kredytowych możemy spotkać się wtedy, gdy bank wysoko ocenił nasze możliwości finansowe oraz zaproponował udogodnienia w postaci niskiej prowizji czy braku obowiązkowego ubezpieczenia.
Odmiennym rozwiązaniem dla osób z problemami finansowymi jest renegocjowanie warunków kredytu. Jest to operacja, która może zakończyć się powodzeniem szczególnie wtedy, gdy posiadany przez nas kredyt został zawarty na mniej korzystnych warunkach, niż proponowane są aktualnie na rynku usług bankowych. Permanentne obniżenie raty kredytu sprzyja każdemu klientowi, dlatego nawet wtedy, gdy wybrana przez nas oferta wydaje się najkorzystniejsza, podczas spłaty długu warto śledzić zmiany zachodzące wśród produktów bankowych. Jeśli bank nie zgodzi się jednak na korektę warunków kredytowania inwestycji, pozostaje możliwość refinansowania kredytu hipotecznego.
Przeniesienie kredytu do innego banku niesie ze sobą możliwość obniżenia kosztów związanych z marżą, prowizją czy ubezpieczeniem. Niekiedy może się okazać niezbędne zaciągnięcie nowego zobowiązania na spłatę dotychczasowego. Jeśli mamy również inne zobowiązania niż kredyt hipoteczny warto rozważyć kredyt konsolidacyjny, czyli połączenie kilku różnych zobowiązań w jedno z dużo niższą ratą. Zabezpieczenie w formie nieruchomości pozwoli nam nie tylko na obniżenie raty kredytu hipotecznego, ale również umożliwi obniżenie kosztów karty kredytowej czy pożyczki gotówkowej, ponieważ konsolidacja kredytów może również objąć te zobowiązania.
Negocjując z bankiem spłatę kredytu zyskujemy szanse na zmniejszenie wysokości miesięcznej raty lub wprowadzenie dodatkowych udogodnień, które pomogą w efektywnej spłacie zobowiązania. Przerwa w płaceniu rat nie jest korzystna dla żadnej ze stron, dlatego też wskazane jest przedstawić swoje argumenty i skorzystać z każdej formy przychylności instytucji finansowej.