Każdy, kto może pozwolić sobie na choćby niewielkie oszczędności, zastanawia się nad najlepszymi formami ich inwestycji. Możliwych do wykorzystania opcji jest naprawdę wiele, w zależności od tego, na jak duże zyski liczymy oraz jak wysokiej ryzyko jesteśmy w stanie ponieść. Jeśli wolimy bezpieczne formy lokowania kapitału osiągając zadowalające efekty, powinniśmy zastanowić się nad kontami oszczędnościowymi.

shutterstock_188984162
Na co zwracać uwagę przeglądając oferty?
Konta oszczędnościowe znajdują się w ofercie niemal każdej instytucji finansowej, dlatego będziemy musieli zapoznać się z co najmniej kilkoma propozycjami. Analizując dostępne możliwości największą uwagę zwróćmy na oprocentowanie, od którego w największej mierze zależą zyski. Oczywiście – im większe oprocentowanie, tym lepiej dla nas. Najlepsze konto oszczędnościowe to również takie, które charakteryzuje się większą częstotliwością kapitalizacji odsetek. Dla klientów dużo lepsza od miesięcznej kapitalizacji jest kapitalizacja dzienna, szybciej zwiększająca saldo na rachunku. Jak wiadomo, prezentowane konto daje możliwość wpłacania oraz wypłacania gotówki, jednak wypłata pieniędzy najczęściej obciążana jest kosztami finansowymi. To trzecia rzecz, którą musimy mieć na względzie przeglądając oferty bankowe. Naturalnie możemy wypłacać pieniądze kiedy chcemy, ale tylko jedna wypłata w miesiącu jest darmowa, pozostałe zaś wiążą się z dodatkową opłatą, której wysokość zależy od ustaleń konkretnego banku. To najważniejsze elementy, których nie możemy pominąć, poszukując konta dla siebie. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Zanim podpiszesz umowę
Tak jak w przypadku każdej decyzji finansowej, przed podpisaniem umowy powinieneś szczegółowo prześledzić wszystkie punkty kontraktu. Konta oszczędnościowe nie powinny cię niczym zaskoczyć, a warunki z nimi związane są zazwyczaj jasne i klarowne, dlatego nie musisz się obawiać dodatkowych informacji napisanych drobnym druczkiem – jednak upewnić się zawsze jest warto. Potem zaś będziesz mógł już tylko cieszyć się z czerpanych zysków i przeznaczyć je na dowolnie wybrane cele.