Oszczędzać każdy może zarówno w polskich złotych jak i w obcych walutach. Dostępne lokaty walutowe w polskich bankach są jednak gorzej oprocentowane od złotowych.

konta oszczędnościowe

Przed podjęciem takiej decyzji warto się zastanowić i dobrze ją przeanalizować. Nie zawsze taka lokata jest opłacalna. Wyjątkiem może stać się posiadanie kredytu w obcej walucie w celu zminimalizowania ryzyka związanego ze zmianą kursu waluty. Niższemu oprocentowaniu w obcych walutach winne są głównie stopy procentowe w bankach centralnych. Więcej szczegółów na stronie bezpieczny-zysk.com Za granicą najczęściej stopy referencyjne są o wiele niższe niż w Polsce i to jest duży problem osób, które oszczędzają w obcych walutach. Polskie instytucje finansowe często realizują różnego rodzaju promocje, co w przypadku lokat walutowych takie raczej się nie zdarzają. Ryzyko, w którym obcy pieniądz tanieje jest nieuniknione, stąd właściciel lokaty walutowej traci na tym. Jest to ryzyko, którego brak w przypadku lokat w złotówkach.

Mając do dyspozycji tylko złotówki, zakładając konto walutowe trzeba liczyć się także z kosztem przewalutowania. Bank w ten sposób zarobi, ponieważ podczas zakładania konta bank obliczy kurs waluty po cenie sprzedaży, a przy wypłacaniu środków przeliczy po cenie kupna. Należy również pamiętać, że zyskiem trzeba podzielić się z państwem za sprawą tzw. podatku Belki, w wysokości 19%.