Zanim bank przyzna klientowi kredyt konsolidacyjny, szacuje ryzyko związane z taką usługą. W tym celu sprawdza zdolność kredytową danej osoby. Wyjaśnimy, co oznacza ten termin i podpowiemy, jak zwiększyć szansę na pozytywne rozpatrzenie wniosku.

Sprawdzanie wpływów miesięcznych przez bankpieniadze

Poprzez zdolność kredytową bank określa poziom ryzyka związanego ze spłatą kredytu. Dlatego sprawdzana jest wysokość miesięcznych dochodów. Praktyka banków jest różna. Niektóre z nich biorą pod uwagę jedynie dochody z działalności gospodarczej lub z umowy o pracę, inne uznają także dochody z umowy zlecenia, a nawet z umowy o dzieło. Bank może też sprawdzać regularność wpłat na rachunek osobisty kredytobiorcy.

Obliczanie stałych zobowiązań klienta

Kredyty konsolidacyjne to duże ryzyko dla banku, szczególnie przy wysokiej kwocie zadłużenia. Dlatego skrupulatnie sprawdzane są czynniki, które mogą przeszkodzić klientowi w spłacie rat. Są to przede wszystkim stałe obciążenia, takie jak czynsz za mieszkanie, opłaty za media, stałe abonamenty. Brane są pod uwagę także raty nie objęte konsolidacją, np. za chwilówki.

Sprawdzanie historii kredytowej w BIK

Oprócz sytuacji finansowej, bank sprawdza również rzetelność klienta w regulowaniu zobowiązań. W Biurze Informacji Kredytowej (BIK) zapisana jest historia naszych przeszłych spłat, także kredytów i pożyczek, które zostały już uregulowane. Bank sprawdza, czy nie opóźnialiśmy wpłaty rat i czy nie mamy zobowiązań, które zostały przekazane do windykacji.

Kilka porad, jak zwiększyć swoją zdolność kredytową

Konsolidacja kredytów może być zrealizowana nawet po odrzuceniu wniosku przez bank, jeśli klient zadba o podniesienie swojej zdolności kredytowej oraz złoży dokumenty w innym banku. Każda instytucja finansowa ma swoje wewnętrzne procedury obliczania zdolności kredytowej klienta. Odmowa w jednym banku nie oznacza, że inny bank nie udzieli kredytu konsolidacyjnego. Pod warunkiem, że nie występuje oczywista przeszkoda w uzyskaniu konsolidacji, np. brak stałych dochodów czy trwająca egzekucja komornicza.

Szansę na pozytywne rozpatrzenie wniosku o kredyt zwiększymy, jeżeli pozbędziemy się niektórych zobowiązań jak można przeczytać na konta-oszczednosciowe.blogspot.com/2014/10/ranking-kredytow-konsolidacyjnych.html. Prostym rozwiązaniem jest rezygnacja ze wszystkich limitów debetowych w rachunku osobistym i na karcie. Dotyczy to także niewykorzystanego salda, bo bank traktuje możliwość wzięcia takiego kredytu jak istniejące zadłużenie. Inny sposób zwiększenia zdolności kredytowej to dołączenie do umowy dodatkowej osoby z wysokimi dochodami lub dobrą historią kredytową. Natomiast we wniosku należy zamienić rodzaj deklarowanych rat kredytu z malejących na równe, bo zdolność kredytowa jest obliczana dla najwyższej raty.