Inflacja i podatek a zysk z lokaty

On 21 listopada 2014, in Konta osobiste, by abtarasew3

Zakładając lokatę bankową, zarabiamy z tytułu należnych odsetek. Kwota odsetkowa zależy od skali oprocentowania naszego depozytu. Jednak podatek od dochodów kapitałowych oraz inflacja zmniejsza nasze zyski. Są to dwa czynniki, które należy uwzględnić przy obliczaniu realnego zysku z lokaty bankowej.oprocentowanie kredytów

Wpływ na kwotę odsetkową, jaką otrzymamy, ma tzw. Podatek Belki. Podatkiem tym objęte są wszystkie dochody uzyskiwane z inwestycji z instrumentów finansowych. Także od kwoty odsetkowej z lokaty bankowej, pobierany jest podatek Belki. Jego wysokość to 19% i jest on potrącany przez bank, przy zakończeniu umowy o lokatę. Istnieje możliwość uniknięcia płacenia podatku od zysków kapitałowych. Decydując się na lokatę bankową z dzienną kapitalizacją, jesteśmy w stanie ominąć podatek Belki. Obecna sytuacja ma się zmienić na początku 2012 roku, ponieważ rząd planuje znowelizować ustawę dotyczącą ordynacji wyborczej.

Drugim czynnikiem, pomniejszającą nasz zysk z lokaty bankowej, jest inflacja. Jest to cena, jaką płacimy za zamrożenie kapitału. Inflacja określa ogólny wzrost poziomu cen. Uwzględniając inflację, często może się okazać, że nasze zyski są znikome. Obecnie w Polsce, poziom inflacji w skali roku wynosi -0,6 %.

Tagged with: