Oszczędzanie pieniędzy można realizować na wiele sposobów. Istotne jest, by nie trzymać kapitału „w skarpetce”, bo wartość pieniędzy systematycznie ulega obniżeniu na skutek inflacji. Usługi i towary stają się coraz droższe, możemy nabyć coraz mniej za tę samą sumę. Dlatego należy zadbać, aby oszczędzane pieniądze również się zwiększały. Można to osiągnąć na przykład poprzez założenie lokaty lub rachunku oszczędnościowego.pieniadze (2)

Porównanie lokat gwarancją wyboru najlepszego rozwiązania

Lokaty różnią się pod względem wysokości oprocentowania, co najczęściej jest ściśle powiązane z długością trwania umowy. Dlatego należy dokładnie przestudiować ranking lokat bankowych listopad 2014, by sprawdzić, która z nich jest dla nas najbardziej opłacalna. Trzeba się zastanowić, na jaki czas będziemy mogli zdeponować pieniądze bez konieczności ich wypłacania, bo tylko wtedy zyski z tej inwestycji będą zadowalające.

Rachunki oszczędnościowe dla niecierpliwych

Jeśli ktoś przewiduje, że na pewno będzie musiał korzystać z pieniędzy wpłaconych do banku, lepszym rozwiązaniem może dla niego okazać się rachunek oszczędnościowy. Nawet najlepsze lokaty oznaczają zmniejszenie zysku przy wypłacie środków przed zakończeniem okresu ich trwania. W rachunku oszczędnościowym jest inaczej, choć zależy to od konkretnej umowy zawartej z danym bankiem. Zazwyczaj można wypłacić środki z takich rachunków bez utraty odsetek za resztę zdeponowanej sumy.

Ponadto, oprocentowanie lokat może okazać się niższe od zysków z rachunku oszczędnościowego. Wiele zależy od tego, w jaki sposób są naliczane odsetki. Jeśli bank dodaje je dopiero pod koniec okresu lokaty, przy wcześniejszym wycofaniu pieniędzy nasze zyski będą zerowe. W najlepszym przypadku, uzyskamy tylko część oprocentowania, zależy to od warunków umowy z bankiem. Natomiast na rachunku oszczędnościowym odsetki mogą być naliczane nawet codziennie i dodawane do naszych pieniędzy. To dobre rozwiązanie dla osób, które aktywnie inwestują pieniądze. W każdej chwili mogą wypłacić dowolną kwotę z rachunku oszczędnościowego bez utraty dotychczasowych zysków, ale też wpłacić większą kwotę i zarobić więcej na oszczędzaniu bez konieczności zmiany umowy. Lokata nie daje możliwości zwiększenia kapitału początkowego w trakcie jej trwania.

Najlepsze lokaty to takie, w których oprocentowanie jest naliczane co pewien czas, krótszy niż okres trwania lokaty. Zazwyczaj raz na pół roku lub raz na trzy miesiące. Wtedy te odsetki są dodawane do pieniędzy zgromadzonych na lokacie i kolejne oprocentowanie bank nalicza już od takiej powiększonej kwoty.