Przegląd atrakcyjnych ofert lokat bankowych

On 19 sierpnia 2014, in Lokaty bankowe, by abtarasew3

Czy opłaca się jeszcze oszczędzać na lokatach bankowych, przy tak niskim oprocentowaniu? Odpowiedź jest niejednoznaczna. Wydaję się, że tak. Jednak konieczne jest gruntowne przestudiowanie wszystkich ofert banków. Warto szukać przede wszystkim ofert promocyjnych. Wtedy będziemy mogli liczyć na atrakcyjne oprocentowanie.oszczedzanie

Po dłuższym czasie spadków oprocentowania lokat bankowych, wydaje się, że w ciągu najbliższego miesiąca sytuacja powinna ustabilizować się. Na rynku ciągle jeszcze można znaleźć lokaty gwarantujące 5% w skali roku. Gdzie takich lokat szukać?

Lokaty, które zapewniają oprocentowanie powyżej 5% to miesięczne depozyty Idea Banku oraz Getin Online. Pierwsza z wymienionych ofert posiada oprocentowanie wynoszące 6%. Lokata w Getin jest oprocentowana na 5,5%. Trzecia najlepsza lokata spośród depozytów na miesiąc posiada już znacznie niższe oprocentowanie.

Analizując oferty lokat na okres trzech miesięcy, okazuje się, że tylko jednak lokata posiada oprocentowanie powyżej 5%. Jest to depozyty Getin Online – 5,5% w skali roku. Warto zaznaczyć, że oferowana lokata jest skierowana tylko do nowych klientów banku i można założyć tylko jeden depozyt. Kolejnymi lokatami w rankingu są oferty Meritum Banku oraz BGŻ Optima, jednak tutaj możemy liczyć na oprocentowanie poniżej 5%. Meritum na swojej lokacie kwartalnej gwarantuje 4,5%, z kolei BGŻ Optima – 4,3%.

Wśród lokat sześciomiesięcznych próżno szukać lokat powyżej 5%. Próżno nawet szukać ofert powyżej 4%. Najlepsze lokaty półroczne pozwalają osiągnąć oprocentowanie w wysokości 3,9%. Takie oprocentowanie posiadają lokaty FM Banku, Meritum Banku oraz Getin Online. Jako ciekawostkę można podać, że jeszcze rok temu na lokacie półrocznej można było liczyć na oprocentowanie powyżej 6%.

Lokaty roczne posiadają porównywalne oprocentowanie, co lokaty na 6 miesięcy. Tutaj liderem jest Meritum Bank oferujący lokatę na 4% w skali roku. Drugi jest FM Bank – 3,9%, a trzecim Getin Online. Widać, że właśnie te trzy banki: Getin, Meritum oraz FM – przodują w wysokości oprocentowania lokat bankowych.

Analizując aktualny ranking lokat dostępny tutaj, można dojść do wniosku, że obecna sytuacja nie napawa optymizmem. Jednak pocieszająca może być niska inflacja, która nie „zjada” naszych oszczędności w takim stopniu, jak jeszcze rok temu.