Najlepsze lokaty bankowe potrafią przynieść spore zyski bez ryzyka, które jest związane z większością sposobów inwestowania. Proste zasady działania lokat bankowych sprawiają, że praktycznie każdy może oszczędzać i wypracowywać zyski na lokacie. Wybierając lokatę dla siebie należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, które sprawią, że nasza lokata będzie naprawdę najlepszym produktem finansowym. ranking lokat

Oprocentowanie

To podstawowa kwestia, która w największym stopniu wpływa na nasz zysk z lokaty. Oczywiście im wyższe będzie oprocentowanie danego depozytu tym lepszy zysk. Warto tutaj jednak zwrócić uwagę na pewne wyjątki. Przykładem może być lokata progresywna, której wysokość oprocentowania rośnie wraz z czasem trwania naszego depozytu. Banki reklamując taki produkt podają zazwyczaj wysokość oprocentowania z ostatniego okresu rozliczeniowego. W ten sposób klienci bardzo często mylnie sądzą, że tyle zarobią na całej lokacie. W rzeczywistości zysk z takiej lokaty jest dużo niższy i aby go obliczyć należy wyciągnąć średnią ze wszystkich okresów rozliczeniowych. Generalnie bardzo często lokaty progresywne są dużo niżej oprocentowane niż zwykłe depozyty bankowe.

Kapitalizacja odsetek

To drugi istotny element lokaty, który również ma wpływ na nasze zyski. Kapitalizacja odsetek to częstotliwość, z jaką do naszego kapitału początkowego dopisywane są odsetki. Po dopisaniu odsetek w następnym okresie oprocentowanie obejmuje nasz kapitał początkowy oraz dopisane odsetki. Z stąd prosty wniosek, że im częściej następuje kapitalizacja tym lepsze zyski z lokaty. Zatem warto zwrócić uwagę na ten parametr, który ma spory wpływ na nasze zarobki na lokacie. Najczęściej banki wybierają kapitalizację miesięczną lub kwartalną, ale są też takie oferty, w których odsetki są dopisywane dopiero na koniec trwania depozytu, co dla klienta nie jest już tak dobrym rozwiązaniem. Dlatego z punktu osoby inwestującej pieniądze warto sprawdzić jak wygląda dana lokata zanim podpiszemy umowę.

Kary za zerwanie depozytu

Zanim wybierzemy konkretną ofertę warto sprawdzić, jakie konsekwencje są związane ze zerwaniem umowy przed końcem. Niekiedy zdarzają się sytuacje losowe, które nie są zależne od nas, dlatego warto zabezpieczyć się na taką okoliczność. Najczęściej niestety za zerwanie lokaty ponosimy straty finansowe przez utratę wypracowanych odsetek. Niekiedy tracimy część odsetek, a niekiedy całość. To jest już uzależnione od konkretnej oferty.

Limity na depozycie

Jeszcze ważnym punktem są limity na depozycie bankowym. Jeśli mamy do dyspozycji niewielkie kwoty pieniędzy, rzędu tysiąca złotych czy też nawet kilku tysięcy to nie ma problemu. Natomiast, jeśli mamy do zainwestowania sporo gotówki to możemy spotkać lokaty, które są ograniczone. Czasami dobrze oprocentowane lokaty mają pewne limity, np. do 10 tysięcy złotych. Chcąc zainwestować większe kwoty mamy problem, gdyż dany produkt może być zaopatrzony w limit.

Te kilka podstawowych informacji powinno sprawić, że wybór lokaty bankowej będzie łatwiejszym zadaniem. Warto sprawdzić warunki umowy na blogu konta-oszczednosciowe.blogspot.com/2014/08/rankinglokat-sierpien2014.html przed jej podpisaniem i pytać pracownika banku o szczegóły lub wtedy, gdy mamy jakieś wątpliwości zanim otworzymy depozyt.

Tagged with: