Wady i zalety kredytu mieszkaniowego

On 11 sierpnia 2014, in Kredyty, by abtarasew3

bankowość internetowa

Z pewnością kredyt mieszkaniowy zaliczyć można do najatrakcyjniejszych i najbardziej opłacalnych form pozyskania pieniędzy na własne mieszkanie. Niskie i atrakcyjne oprocentowanie i możliwość uzyskania dużych sum pieniędzy rozłożonych w dogodnych ratach na wiele lat, to atuty, które docenia coraz więcej kredytobiorców marzących o zakupie własnego lokum. Podobnie jak każdy inny produkt bankowy, tak i kredyt hipoteczny posiada swoje mocne i słabe strony, które warto przeanalizować przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy z bankiem. Niewiedza często potrafi wpędzić w niemałe kłopoty finansowe, a warto pamiętać, że tego typu zobowiązanie zawiera się na długie lata, zatem ostrożność i umiejętność podejmowania właściwych decyzji jest tu szczególnie istotna.

Zalety kredytów mieszkaniowych

Decydując się na mieszkaniowe zobowiązanie finansowe przede wszystkim szybko zrealizujemy nasze marzenie o własnym „M”. Jeżeli jesteśmy wiarygodni dla banku, przedstawimy wszelkie niezbędne dokumenty i nasza historia kredytowa nie budzi żadnych zastrzeżeń, wówczas bardzo szybko otrzymamy kredytowanie. Oczywiście inwestycja taka prędzej czy później na pewno się zwróci, gdyż na nieruchomościach z reguły się nie traci i są one kapitałem na długie lata zarówno dla nas, jak i przyszłych spadkobierców. Warto także wspomnieć o dogodnych warunkach spłat i miesięcznych ratach, które nie obciążają nadmiernie domowego budżetu, a w zamian pozwalają cieszyć się własnym lokum. Oprocentowanie kredytów mieszkaniowych jest niższe niż w przypadku np. zobowiązań gotówkowych czy konsumpcyjnych, łatwe jest także uzyskanie tego typu kredytowania ponieważ z reguły wystarczy posiadać płynność finansową, dochody na odpowiednim poziomie, oraz nieruchomość stanowiącą zabezpieczenie kredytu. Plusem jest także możliwość wyboru waluty zobowiązania, a także jego spłata w stałych niskich, lub w malejących ratach.

Wady kredytów hipotecznych

Minusem zobowiązań hipotecznych, jest konieczność związania się długoterminową umową z bankiem. Kredytowanie takie z reguły trwa od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu lat i w tym okresie domowy budżet będzie musiał udźwignąć ciężar spłaty rat i odsetek. Niektóre oferty dostępne tu zakładają zmiany oprocentowań w trakcie trwania umowy, co również może wpływać niekorzystnie na kondycję finansową kredytobiorcy, niepewny może być także kredyt w obcej walucie, której kurs jest niestabilny. Oczywiście kredyty mieszkaniowe przyznawane są na konkretny cel związany z nieruchomościami, a jednym z warunków jego otrzymania jest posiadanie nieruchomości z nieobciążoną hipoteką. Do wad zaliczyć można także skomplikowane procedury weryfikacyjne kredytobiorcy, ale występuje to również w innych produktach kredytowych.