Wady kredytu konsolidacyjnego

On 2 czerwca 2014, in Kredyt konsolidacyjny, by abtarasew3

Dla wielu osób, które dotknął problem nadmiernego zadłużenia jedynym efektywnym rozwiązaniem może okazać się zaciągnięcie jednego dużego kredytu, który pozwoli spłacić dotychczasowe zobowiązania. Jednak uzyskanie zwykłego kredytu na taki cel jeśli mamy już teraz dużoprocentowanie kredytówo kredytów i pożyczek będzie graniczyło z cudem. Dlatego na rynku usług bankowych istnieje kredyt konsolidacyjny.

Dla wielu konsolidacja kredytów jest doskonałym rozwiązaniem, wręcz zbawieniem jeśli ktoś jest na krawędzi niewypłacalności i lada dzień może się okazać, że kolejnej raty kredytu lub pożyczki nie zapłaci. Oprócz niepodważalnych zalet jakie mają kredyty konsolidacyjne, ten rodzaj zobowiązania ma również pewne wady na, które warto zwrócić uwagę zanim zdecydujemy się na skorzystanie z oferty banku.

Skomplikowana procedura

Osoby zadłużone łączy przede wszystkim to, że potrzebują pomocy natychmiast, ponieważ lada dzień ich finanse osobiste mogą legnąć w gruzach. I choć kredyt konsolidacyjny może w wielu przypadkach pomóc rozwiązań palące kwestie, to złożoność oraz przewlekłość procedury udzielania takiego kredytu może wiele osób zniechęcić, a w skrajnych przypadkach może się okazać, że podczas procesu konsolidacji jeden z wierzycieli zdecyduje się na egzekucje komorniczą. A wówczas sprawa może się znacznie skomplikować i utrudnić rozwiązanie problemów finansowych kredytobiorcy.

Oprócz tradycyjnego sprawdzania zdolności kredytowej oraz historii w Biurze Informacji Kredytowej bank, który udziela konsolidacji kredytowej prosi o dostarczenie zaświadczeń o wysokości zobowiązań z wszystkich banków, które ma objąć konsolidacja. Taka procedura czasami może trwać bardzo długo, co niejednokrotnie doprowadziło już do zakończenia sprawy jeszcze poważniejszymi problemami finansowymi.

Wydłużenie okresu kredytowania

Z jednej strony jest to pozytywna cecha, ponieważ pozwala obniżyć raty, a tym samym znacząco obniżyć miesięczne obciążenia kredytobiorcy. Nie zmienia to faktu, że należy pamiętać o odsetkach, które będą naliczane przez cały okres trwania umowy, a więc im dłużej trwa kredytowanie tym więcej odsetek zapłacimy. Dłużej będzie trwało również samo uwolnienie się od zobowiązań wobec banków.

Konieczność przedstawienia zabezpieczenia

Niekiedy bank może zażądać przedstawienia zabezpieczenia kredytu w formie nieruchomości. Niestety nie każdy ma taką możliwość, co w wielu przypadkach może skończyć się odmową udzielenia kredytu konsolidującego zobowiązania. Na taki wymóg szczególnie narażeni są kredytobiorcy, którzy nie posiadają wystarczającej zdolności kredytowej lub gdy kwota kredytu jest znaczna.

Tagged with: