Każdy z nas dziś wie, że trzeba oszczędzać. Mówi się o tym nawet w szkołach podstawowych (oczywiście w sposób przystępny dla młodego człowieka). Rodzice także uczą swoje pociechy gospodarowania swoimi kieszonkowymi. Nic w tym dziwnego, ponieważ w dzisiejszych, niepewnych realiach jest to sprawa nadrzędna. lokaty porownanie

Ponieważ musimy posiadać bezpieczeństwo finansowe na wypadek nieprzewidzianych, dużych wydatków, istnieje blisko kilkanaście popularnych form oszczędzania. Najwyższą popularnością cieszą się podstawowe produkty bankowe, a więc rachunek oszczędnościowo – rozliczeniowy (ROR), konto oszczędnościowe oraz lokaty terminowe. Czym charakteryzuje się każda z nich?

Rachunek oszczędnościowo – rozliczeniowy jest najpopularniejszy, ponieważ łączy w sobie najwięcej funkcji. To na niego mogą wpływać wszystkie nasze dochody – w tym emerytury czy renty (wyjątkiem są dochody pochodzące z działalności gospodarczej). Ponadto dzięki niemu możemy w sposób cykliczny regulować płatności za rachunki. Daje to dużą wygodę przeciętnemu klientowi banku. Wadą takiego rozwiązania jest bardzo niskie oprocentowanie, które nie pokrywa nam szkody wywołanej przez inflację. Dlatego bardzo popularne są także konta oszczędnościowe, które zapewniają nam znacznie wyższe oprocentowanie przy możliwości dowolnych wpłat i wypłat pieniędzy (inaczej więc niż przy lokatach, gdzie raczej takiej możliwości nie ma).

Większość banków pobiera opłatę za drugą i każdą kolejną wypłatę środków z konta oszczędnościowego, ale najważniejsze, że nasze oszczędności są bezpieczne, powiększają się a my jednocześnie możemy je wypłacać. Inne formy oszczędzania są obarczone większym ryzykiem (którego większość z nas oczywiście woli unikać). Ryzykowne inwestowanie może spowodować, że zamiast zyskać – dużo stracimy. Dlatego część z nas woli trzymać gotówkę w domu narażając się na szkody inflacji, aniżeli inwestować. To z kolei tez błąd – bo nie zarabiamy, choć moglibyśmy.

Statystyki pokazują, że ofert dotyczących oszczędzania najczęściej szukamy w internecie, w którym znajdziemy np. ranking kont oszczędnościowych publikowany na konta-oszczednosciowe.blogspot.com. Nie warto się więc dłużej zastanawiać i jak najszybciej powinniśmy założyć konto oszczędnościowe, żeby zadbać o swoją spokojną przyszłość już teraz.