Lokaty dla początkujących – przydatne porady

On 11 października 2013, in Lokaty bankowe, by abtarasew3

Zanim zaczniesz oszczędzać, sprawdź czy wiesz wszystko co powinieneś wiedzieć o lokatach. Kilka odpowiedzi na pytania, które najczęściej sobie zadajemy pozwoli Ci uporządkować całą wiedzę i rozwieje wszystkie wątpliwości. Zapraszamy do naszego krótkiego przewodnika.

Czym się różni lokata od konta oszczędnościowego?

To bardzo proste. Lokata jest zawierana na określony czas, a dostęp do pieniędzy na nią wpłaconych przed zakończeniem trwania umowy jest ograniczony lub niemożliwy, a w każdym razie prawie zawsze nieopłacalny. Zmniejszając kapitał, zmniejszasz też kwotę jaką dostaniesz z odsetek.

Natomiast konto oszczędnościowe jest najbardziej zbliżone do zwykłego rachunku rozliczeniowego, z tą różnicą, że pieniądze na nim zgromadzone są oprocentowane. Zazwyczaj nie masz żadnych lub prawie żadnych ograniczeń w dostępie do swoich pieniędzy.

Zasadnicza różnica dostrzegalna nawet na pierwszy rzut oka między tymi dwoma instrumentami finansowymi leży w wysokości oprocentowania. Podczas gdy dobra lokata to nawet kilka procent oprocentowania w skali roku, na koncie rzadko kiedy dostaniemy więcej niż jeden procent.

Czy mogę założyć lokatę w innym banku niż mam konto?

Tak, często jest to nawet bardziej opłacalne, bo banki oferują korzystne warunki dla nowych klientów, żeby pozyskać jak najwięcej środków. Istnieją jednak takie opcje lokat dla założenia których musisz już być klientem banku, a na lokatę możesz przekazać tylko pieniądze z założonego w nim konta. Ale spokojnie, nie musisz tego wszystkiego sprawdzać, bo kiedy zdecydujesz się na konkretna ofertę, wszystko przeczytasz w regulaminie i warunkach umowy.

Co lepiej wybrać?

Lokata bankowa to dobra opcja jeśli odkładasz pieniądze na określony cel, albo masz tendencję do wydawania swoich oszczędności. Jeśli chcesz mieć pewny i z góry określony dochód, a także możesz pozwolić sobie na dłuższe zamrożenie pieniędzy – wybierz lokatę.

Natomiast jeśli liczysz się z tym, że możesz potrzebować pilnie całej wpłaconej gotówki w bliżej nieokreślonym czasie zastanów się nad kontem albo poszukaj lokaty, która pozwoli Ci na takie operacje bez straty zysku.

Pamiętaj, że nawet gdy oprocentowanie lokat 2013 nie jest zadowalające, to jest lepsze dla Twoich pieniędzy, niż trzymanie ich w szufladzie lub na zwykłym koncie.