Czy warto inwestować w obligacje?

On 11 października 2013, in Inwestycje finansowe w aktywa, by abtarasew3

Kiedy Polacy coraz mniej ufają bankom i w kwestiach inwestycyjnych zwracają się ku prywatnym inwestorom, do głosu coraz częściej dochodzą takie produkty finansowe jak obligacje. To specyficzna forma inwestowania pieniędzy, która nie jest obarczona praktycznie żadnym ryzykiem (szczególnie w przypadku obligacji państwowych – najbardziej popularna). Nie oznacza to jednak, że można je kupować bez większego zastanowienia i przemyślenia swojej decyzji.

Obligacje Skarbu Państwa

Obligacja wydana przez Skarb Państwa to najpewniejsza inwestycja finansowa w obecnych czasach, która obarczona jest zerowym ryzykiem i całkiem wysokimi zyskami. Specjaliści uznają nawet, że pod względem naliczanych odsetek jest korzystniejsza od lokat (które również mają minimalny próg ryzyka).

Nic więc dziwnego, że to właśnie na takie inwestycje decyduje się coraz więcej osób pragnących zapewnić sobie finansową płynność i bezpieczeństwo na kolejne lata. Papier obligacyjny wymusza bowiem na wydającej go instytucji (rządzie, firmie, korporacji, banku) przymus wykupienia obligacji w czasie podanym w umowie obligacyjnej.

Teoretycznie im dłuższy termin na wykupienie obligacji, tym większe odsetki zyskuje się finalnie dzięki takiej inwestycji. W praktyce jednak wcale tak być nie musi. Dlaczego?

Ile zarobi się na obligacjach?

Powodem jest oczywiście sama forma obligacji i bezpośrednie zapisy umowy obligacyjnej. Jeśli przykładowo firma chce udostępnić jednorazowo jak najwięcej obligacji (bo potrzebuje pilnie pieniędzy), to aby skusić nabywców, może im zaoferować wysokie oprocentowanie nawet w przypadku obligacji krótkoterminowych.

Szacuje się, że można zarobić nawet kilkadziesiąt tysięcy rocznie, lokując pieniądze wyłącznie w obligacjach państwowych o charakterze długoterminowym. Wszystko zależy od tego, ile dokładnie obligacji się wykupi, w jakiej kwocie oraz jakie odsetki zagwarantuje Skarb Państwa. To bardzo dobry sposób na to, aby podreperować swoje finanse osobiste, co jednak nie oznacza, że każda osoba szukająca sposobu zainwestowania pieniędzy powinna koniecznie ulokować je w obligacjach.

Długoterminowe obligacje rodzajem oszczędności

Takie wyjście zaleca się w szczególności tym inwestorom, którzy boją się ryzyka i krachu finansowego. Obligacje dają najwyższy poziom bezpieczeństwa – lokując w nich swoje oszczędności ma się gwarancję ich pełnego zwrotu wraz z odsetkami.

To zaś z kolei bardzo pozytywnie wpływa na ich późniejszą sytuację finansową, kiedy zyskuje się nie tylko wpłaconą na początku gotówkę, ale właśnie i odsetki. Zamiast lokować pieniądze na kontach bankowych, lokatach czy kupując nieruchomości – można zainwestować je w równie bezpieczną formę oszczędnościową i nie martwić się o finansową przyszłość.

Tagged with: