Do konsolidacji kredytów nie można podejść nieodpowiedzialnie, tak jak zresztą do innych form kredytowych, więc dziwi fakt, iż tak wielu ludzi zagadnienie to zaniedbuje, w ogóle nie interesując się tym, w jaki sposób banki mogą ich na tej płaszczyźnie oszukać i jak bardzo nieopłacalne decyzje mogą zostać przez nich samych podjęte. Nie powinniśmy zatem dołączać do tego grona, pamiętając też, że dobrze wybrane kredyty konsolidacyjne to szansa na poprawienie naszego stanu majątkowego oraz jednoczesne zadbanie o przejrzystość kredytową. Przejdźmy jednak do meritum i przyjrzyjmy się tak zwanemu ABC konsolidacji.

Definicja

I tak oto po pierwsze, należy tutaj mieć świadomość, że kredyt konsolidacyjny to nic innego, jak kredyt przyznawany tym, którzy już się z zadłużeniami borykają i to nie tylko, jeśli chodzi o jeden bank. Takich osób jest zresztą bardzo dużo i co ważniejsze, prawdopodobnie i my doń należymy, no bo któż z nas nie posiadałby kredytu na mieszkanie, gotówkowego, na karcie kredytowej czy na koncie? Takiego kogoś chyba nie ma. Gwoli ścisłości, kredyty konsolidacyjne mogą obejmować:

  • kupno mieszkania;
  • refinansowanie innych kredytów, na przykład typu mieszkaniowego;
  • spłatę zadłużenia o charakterze gotówkowym lub zaciągniętego za pośrednictwem kart kredytowych;
  • inne cele o charakterze dowolnym.

Porównanie ofert

To jednak nie koniec istotnych informacji, ponieważ jak wskazuje serwis konsolidacja-kredytow.info – musimy tu pamiętać o jeszcze jednej, równie istotnej kwestii, którą jest niewątpliwie konieczność właściwego porównania ofert. Najlepiej robić to zaś w oparciu o poszczególne parametry, takie jak na przykład:

  • wysokość stopy procentowej;
  • kwota kredytu i odniesienie jej do wartości naszej nieruchomości, która kredyt konsolidacyjny będzie zabezpieczać;
  • długość okresu kredytowego;
  • wszelkiego typu prowizje;
  • możliwość zawieszenia raty.

W ten oto sposób bowiem odrzucimy te propozycje, które będą miały charakter absolutnie nieopłacalny i niegodny wszelkiego zainteresowania, co jest istotne także i z tego powodu, że takowych jest naprawdę sporo. Zresztą, wystarczy poczytać o tym wszystkim w sieci internetowej, która stanowi niebywały skarbiec dla zainteresowanych konsolidacją zobowiązań finansowych. Jasne, zajmie to trochę czasu, ale efekt jest tego wart.