Problemy ze spłata kredytu nie muszą dotyczyć wyłącznie klientów indywidualnych. Pojawiają się również wówczas, gdy mamy do czynienia z firmami różnej wielkości. Okazuje się przy tym, że niespłacone kredyty dla firm mogą pociągać za sobą równie poważne konsekwencje co kredyty gotówkowe, którym nie sprostały osoby fizyczne. Jak zatem radzić sobie z tego rodzaju trudnościami?

Bank przyznający kredyt dla nowych firm nie należy do instytucji dążących do tego, aby pozbawić swojego klienta wszystkich środków finansowych, jeżeli więc zaczynamy podejrzewać, że spłata kredytu w terminie może okazać się problematyczna, w pierwszej kolejności powinniśmy skoncentrować się na nawiązaniu kontaktu z instytucją finansową oczekującą na zapłatę kolejnej raty. Im szybciej powiadomimy bank o trudnościach, z którymi się borykamy, tym szybciej znajdziemy rozwiązanie, które może okazać się skuteczne. Najpoważniejszym błędem jest zwlekanie, niespłacanie rat i uporczywe odmawianie nawiązania kontaktu z bankiem. Taka postawa może zapewnić nam chwilowy spokój i sprawić, że na pewien czas zapomnimy o nawarstwiających się problemach, w ostatecznym rozrachunku oznacza jednak przede wszystkim początek końca zarządzanej przez nas firmy.

Do negocjacji z bankiem warto się zresztą przygotować, jeżeli bowiem oczekujemy, że instytucja ta zaproponuje nam nowy kredyt dla firm, a jej pracownicy będą cierpliwie czekali na poprawę naszej kondycji finansowej, jesteśmy w błędzie. To prawda, bank dołoży wszelkich starań, aby ułatwić nam spłatę kredytu w terminie, z pewnością jednak nie zdecyduje się na podejmowanie działań, które mogą mu przynieść więcej strat niż korzyści. Jeszcze przed spotkaniem z jego pracownikiem odpowiedzialnym za negocjacje w sprawie spłaty zadłużenia warto więc przygotować plan naprawczy firmy i zadbać o to, aby projekt opierał się na realistycznych założeniach. Gdy pracownik banku podczas spotkania odniesie wrażenie, że jesteśmy gotowi do współpracy, może zaproponować nam naprawdę atrakcyjne rozwiązanie, jeżeli jednak dostrzeże, że poprawa kondycji naszej firmy nie leży nam na sercu, może dojść do wniosku, że przekazanie naszej sprawy do działu odpowiedzialnego za windykację nie będzie wcale najgorszym rozwiązaniem.

Same rozwiązania proponowane przedsiębiorcom wówczas, gdy kredyty dla firm okazują się zobowiązaniami, które trudno zrealizować bywają różnorodne. Niekiedy pomocna może być kilkumiesięczna karencja, bywa jednak i tak, że konieczna jest restrukturyzacja kredytu, a więc zmiana przynajmniej części warunków, na jakich został on przyznany. Bywa i tak, że przedsiębiorcy proponowany jest firmowy kredyt konsolidacyjny pozwalający na zmniejszenie wysokości opłacanej raty kosztem wydłużenia czasu spłaty zobowiązania. Każda propozycja posiada zarówno swoje wady, jak i zalety, skorzystanie z niej zawsze zwiększa jednak szansę na uporanie się z groźbą zadłużenia.