Jeśli zauważyłeś, że masz coraz większe problemy ze spłata kredytów to może oznaczać, że pętla zadłużenia zaczyna się do ciebie bardzo powoli zbliżać. Jeśli faktycznie tak jest to nie czekaj aż będzie za późno i po prostu zacznij działać jeszcze dzisiaj.

Pierwsza sprawa to oczywiście zaprzestanie brania kolejnych pożyczek. Pamiętaj, że wzięcie kolejnego kredytu tylko po to, aby spłacić te poprzednie zdecydowanie nie jest dobrym rozwiązaniem i naprawdę go nie polecam. Biorąc taki kredyt tylko pozornie sobie pomagasz. Na początku masz pieniądze na spłatę, ale szybko dług się powiększa i w efekcie będzie jeszcze gorzej. Dużo lepsze są po prostu kredyty konsolidacyjne. Choć w większości jest to typowa pożyczka to jednak różni się jednym drobnym szczegółem. Kredyty konsolidacyjne to bowiem nie nowa gotówka, ale tak naprawdę możliwość spłacenia starych pożyczek. Kredyty konsolidacyjne oferowane przez banki to przejęcie naszych wszystkich zobowiązań finansowych. Polega to na tym, że bank spłaca nasze pożyczki i bierze je na siebie, czyli tak naprawdę łączy. Oferuje jednocześnie niższą ratę poprzez rozłożenie zadłużenia na dłuższy czas. Oczywiście koszty pożyczki ostatecznie są wyższe, ale przynajmniej mamy niższą ratę.

Kredyt konsolidacyjny tylko dla bardzo zadłużonych

Kredyt konsolidacyjny jest jednak tak naprawdę polecany tylko tym osobom, które są naprawdę bardzo mocno zadłużone i nie mogą sobie już tym poradzić. Dłuższy okres kredytowania to wyższe koszty kredytu choć oczywiście rata jest niższa. Skoro tak to dlaczego mamy mamy więcej płacić jeśli nie mamy problemów ze swoimi kredytami. Kredyt konsolidacyjny nie jest więc dobry dla każdego. Do tego warto mieć świadomość, że kredyt konsolidacyjny nie zawsze rozwiąże wszystkie nasze problemy finansowe. Jeśli pożyczek jest bardzo dużo to konsolidacja musi iść w parze z naszymi oszczędnościami. Zawsze należy bowiem dokładnie przyjrzeć się naszym wydatkom każdego miesiąca. Dzięki temu naprawdę zobaczymy jak wiele pieniędzy wydajemy zbędnie. Kiedy na jakiś czas zrezygnujesz z pewnych przyjemności i w pełni oddasz się spłacie pożyczek to zobaczysz, że z takich długów można naprawdę bardzo szybko wyjść. Wystarczy tylko odrobina samozaparcia i oczywiście dobrej woli.