Lokata długoterminowa – dla kogo?

On 11 czerwca 2013, in Lokaty bankowe, by abtarasew3

Coraz więcej osób decyduje się na lokaty bankowe. Długoterminowa lokata to świetny sposób na oszczędzanie połączone z sukcesywnym inwestowaniem. Dzięki naliczaniu odsetek do wpłaconego początkowego kapitału, po okresie deponowania pieniędzy w banku możemy liczyć na pewny zysk.

Lokaty to produkty bankowe, które są równocześnie najbezpieczniejszą na rynku formą inwestowania. W tym przypadku nie musimy się obawiać o straty naszego kapitału, jeśli sami przestrzegaliśmy zasad umowy podpisanej z bankiem. W umowie oczywiście zazwyczaj zawarte są warunki lokowania środków, jak również ewentualne konsekwencje związane z zerwaniem lokaty przed terminem. Niestety wszelkie konsekwencje czekają nas zazwyczaj wówczas, gdy przedwcześnie będziemy chcieli wybrać nasze pieniądze z banku. Jeśli decydujemy się na długoterminowe lokaty – czerwiec 2013, musimy liczyć się z tym faktem. Oczywiście raczej nigdy przedterminowe zerwanie lokaty nie wiąże się z utratą sumy wpłaconej początkowo, jednakże praktycznie w każdym przypadku musimy spodziewać się straty naliczonych odsetek.

Dodatkowo wiele banków nalicza sobie pewne koszty manipulacyjne. Jeśli więc chcemy być pewni, że lokata nam się opłaci, musimy bardzo rozsądnie zarządzać własnymi oszczędnościami. Lokata długoterminowa to świetne rozwiązanie dla osób, które dysponują pewną sumą pieniędzy i nie planują w okresie minimum jednego roku żadnych większych wydatków. W takich sytuacjach można spokojnie wpłacić pieniądze na lokatę, oszczędzać, a jednocześnie pomnażać swoje zyski.

Najczęściej długoterminowe lokaty bankowe zakładane są na okres jednego roku, zdarzają się jednak lokaty nawet trzyletnie. Po okresie objętym umową mamy możliwość wypłacenia naszych środków powiększonych o odsetki bądź też dalszego ich deponowania na koncie w banku. Wówczas dodatkowo powiększamy nasze zyski. Długoterminowe lokaty są bardzo często wybierane przez Polaków, głównie ze względu na ich bezpieczeństwo. Oczywiście w przypadku produktów tego rodzaju nie możemy spodziewać się wielkich zysków, jednakże nie są one objęte żadnym ryzykiem.