Lokaty regresywne – charakterystyka

On 5 kwietnia 2013, in Lokaty bankowe, by abtarasew3

Oszczędzanie pieniędzy w bankach stało się dla Polaków czymś zupełnie normalnym. I choć wiemy że oszczędzanie jest dobre, to niekoniecznie wiemy, jak to robić i z jakich produktów korzystać. Banki oferują bowiem całe mnóstwo podobnych do siebie produktów i zwykły Kowalski nie zawsze jest w stanie połapać się, który z nich jest dla niego najlepszy. Dziś postanowiliśmy więc opisać bardzo ciekawy produkt, jakim jest lokata regresywna.

Lokata regresywna jest tak naprawdę przeciwieństwem lokaty progresywnej. Ta druga składa się z kilku okresów, w których w każdym z nich oprocentowanie jest wyższe, osiągając na koniec czasu trwania umowy najwyższe odsetki. Lokaty regresywne również składają się zazwyczaj z kilku okresów, w których to nasze oszczędności pomnażane są na różny procent. Załóżmy więc, że zakładamy lokatę trzyletnią, złożoną z trzech jednorocznych okresów. Może się okazać, że lokata regresywna da nam sześć procent zwrotu w pierwszym roku, pięć procent w drugim roku i tylko cztery procent zysku w ostatnim roku trwania umowy. Czy jest to dobre rozwiązanie dla klientów? To zależy.

Zazwyczaj lokaty zakładane są w jakimś określonym otoczeniu rynkowym. Jeśli proponowane jest nam wysokie oprocentowanie, to chętniej z niego korzystamy niż z niższego. Oczywiście przy pozostałych warunkach nie zmienionych. Jednak jak na tym tle wypadają lokaty regresywne? Bo tak naprawdę są one często małym oszustwem, reklamowanym najwyższym oprocentowaniem. A dopiero gdzieś na dole oferty, małą gwiazdką, dopisana jest informacja, że jest to lokata regresywna i w kolejnych latach oprocentowanie będzie jeszcze spadało. Warto też pamiętać, że umowa zawierana jest na dość długi okres, często wynoszący nawet kilka lat. To zaś sprawia, że nasze pieniądze nie dość, że są zamrożone, to jeszcze oprocentowanie lokaty ustalone zostało już dawno i może ono nie być atrakcyjne w szybko zmieniających się warunkach rynkowych. Więcej informacji znajdziesz na Ranking lokat – kwiecień 2013.

Jednak warto też poszukać zalet, jakie związane są z lokatami regresywnymi. Najważniejszą jest to, że produkt ten może się opłacać w przypadku spadających przez długi okres stóp procentowych. W takich wypadkach oprocentowanie naszych pieniędzy nawet jeśli będzie spadało, to może się okazać lepszym, niż średnia rynkowa. Jednak w większości przypadków lokaty regresywne są jedynie swego rodzaju fanaberią bankowców, tak naprawdę nie wnoszącą wiele nowości i atrakcyjności dla zwykłych klientów banków. To też sprawiło, że ten typ lokaty nie jest u nas popularny i znaleźć ją w ofercie banków można bardzo rzadko, nawet o wiele rzadziej niż mało jeszcze popularne lokaty progresywne. To zaś sprawia, że powinniśmy lokaty regresywne traktować jedynie jako ciekawostkę rynkową a już niekoniecznie korzystać z tej oferty, jeśli proponuje nam ją bankowiec. Warto jednak pamiętać, że taki produkt istnieje, by w razie nalegań pracownika banku móc identyfikować pojawiające się zagrożenia.