Zalety lokaty progresywnej

On 5 marca 2013, in Lokaty bankowe, by abtarasew3

Lokata progresywna- jak sama nazwa wskazuje „progres” oznacza pewien postęp, pójście naprzód. W przypadku lokat nazwa ta nawiązuje do tego, że im dłużej trzymamy nasze finanse na lokacie, tym wyższe oprocentowanie otrzymujemy w kolejnych okresach oszczędzania. Tym samym bank niejako nagradza nas za to, że lojalnie i przez długi okres korzystamy z jego oferty. Produkty tego typu określane są również mianem dynamicznych lub rosnących.

W przypadku lokat progresywnych najczęściej wysokość ich oprocentowania wzrasta z miesiąca na miesiąc. Miesięcznie dokonuje się także przeważnie kapitalizacji uzyskanych odsetek.

Decyzję o założeniu lokaty progresywnej należy jednak podejmować z dużą dozą ostrożności i dokładnie czytać umowę. To że bank reklamuje, że lokata oprocentowana będzie np. na 9% nie do końca jest prawdą, choć wiele osób daje się na ten haczyk złapać. 9% faktycznie uzyskamy, ale za ostatni okres lokaty, a więc ten, kiedy jej oprocentowanie osiągnie najwyższy progres. We wcześniejszych miesiącach nasze środki będą oprocentowane odpowiednio niżej np. na 2%.

Dużą zaletą lokat progresywnych jest jednak to, że nawet jeśli wypłacimy nasze finanse przed upływem okresu podanego w umowie, to nie stracimy uzyskanych do tego momentu odsetek. Tym samym w wyjątkowych sytuacjach będziemy mogli skorzystać ze zgromadzonych oszczędności i nie stracimy tak wiele jak w przypadku zerwania lokaty tradycyjnej. Tym samym jest to szczególnie korzystne rozwiązanie dla tych, którzy nie są w stanie przewidzieć, kiedy ulokowanych na lokacie środków będą potrzebowali.

Lokata progresywna obu stronom przynosi korzyści. Dla klienta tą najważniejszą jest postępujący wzrost wysokości oprocentowania. Tym samym im dłużej oszczędzamy nasze pieniądze na takiej lokacie, tym wyższe zyski możemy osiągnąć. Takie rozwiązanie ma klienta zachęcić do tego, aby nie rezygnował on z raz założonej lokaty w danym banku. Z kolei dla instytucji finansowej taka lokata po pierwsze daje pewną gwarancję, że określona pula pieniędzy będzie się znajdowała w jego „dyspozycji” przez dłuższy czas, a po drugie- ma za zadanie przyzwyczaić klientów do korzystania z oferty tego konkretnego, a nie jakiegoś innego banku.

Lokata progresywna to idealne rozwiązanie dla tych osób, które swoje oszczędności mogą ulokować na lokacie na dłuższy okres czasu, a które jednocześnie chcą mieć w razie konieczności w miarę swobodny dostęp do swoich środków, bez obawy o utratę odsetek. Przy lokacie progresywnej obowiązuje zasada- im dłużej oszczędzasz, tym więcej zyskujesz.