Co zrobić gdy kończy się nam lokata?

On 8 lutego 2013, in Lokaty bankowe, by abtarasew3

Lokaty bankowe są bardzo faworyzowane przez dzisiejsze społeczeństwo, czemu dziwić się nie powinniśmy, ponieważ żyjemy w czasach kryzysów i ryzykowne metody oszczędzania coraz częściej w grę nie wchodzą. Warto więc zaznajomić się zeń w sposób skrupulatny, tym bardziej że pojawiają się coraz to nowsze oferty, cechujące się coraz to bardziej unikatowymi parametrami i będące adresowanymi do coraz to większego grona klientów. Pomimo tych nowości jednak, pewne wątpliwości pozostają niezmienne, i to bez względu na to, jaka lokata jest obiektem naszego głównego zainteresowania.

Zerwanie umowy

Pierwszą i najczęściej padającą w formie pytań do banków jest zaś ta, która rozpatruje konsekwencje przedterminowego zerwania umowy. Zdarzyć się bowiem może tak, iż w trakcie jej trwania wystąpią okoliczności, które nas do tego zmuszą, dlatego dobrze jest się temu przyjrzeć, tym bardziej że zazwyczaj wiąże się to z niewypłaceniem jakiejś części lub nawet całości odsetek, a także z płaceniem karty z tytułu zerwania depozytu. Przeglądając ranking lokat warto więc zwrócić uwagę na to, w jaki sposób dana oferta rozpatruje wyżej wymienione okoliczności, a jeśli szczególnie zależy nam na dostępności do swojego kapitału, dobrze jest też skoncentrować się wyłącznie na propozycjach takich jak lokata progresywna, czy lokata krótkoterminowa.

Lokata po okresie

Jest jeszcze jedna, równie istotna kwestia, a mianowicie to, w jaki sposób lokaty bankowe działają po upływie ich terminu, bez wypłacania zeń pieniędzy. Otóż zazwyczaj wygląda to tak, iż bank zostawia nań i oszczędności i odsetki, które zdążyły się tam pojawić, jeśli lokata cechuje się oczywiście nieodnawialnością, czekając przy tym, aż klient się po swój kapitał zgłosi. Inna rzecz jest wówczas, gdy mamy do czynienia z lokatą odnawialną, bowiem czas jej zakończenia jest automatycznie czasem rozpoczęcia nowej, która w dalszym ciągu będzie pracować.

Naturalnie, powyższe to tylko niektóre z wątpliwości, jakie mogą nami targać, dlatego każdy ranking lokat należy rozeznawać dokładnie, spokojnie i powoli, nie wchodząc zbytnio w marketingowe kwestie, jakie przedstawiają dzisiejsze reklamy, a skupiając się jedynie na tym, co faktycznie konkretnie lokaty bankowe mają do zaproponowania.

Jeśli interesuje Cię założenie lokaty, ale nie wiesz którą ofertę wybrać, zajrzyj na portal finansowy Najlepsza lokata – luty 2013