Najlepsze lokaty bankowe w styczniu 2013

On 15 stycznia 2013, in Banki, Lokaty bankowe, by abtarasew3

O atrakcyjności i rentowności lokat bankowych przede wszystkim decyduje oprocentowanie lokat. Jak można wyczytać z najświeższego rankingu lokat, najbardziej korzystną lokatą miesiąca jest krótkoterminowa lokata w Getin Banku (7,50%, czas trwania lokaty to jedynie 2. miesiące). Aby ta lokata została uruchomiona, należy oddać w depozyt kwotę min. 500 zł. Większość banków wymaga tego, by przy założeniu lokaty otworzyć również rachunek w tym banku. Proponowana lokata przez Getin Bank może zostać utworzona poprzez wypełnienie wniosku w Internecie (coraz częściej mówi się, że e-lokata to kolejne świetne rozwiązanie dla wielu, zapracowanych ludzi).

Prognozy na 2013 rok są niepokojące – od dawna ogłasza się zniżki stopy procentowej, nawet o 25 punktów bazowych.

Wykaz korzystnych lokat

Oprocentowanie lokat jest bardzo różne, jak same lokaty: mogą być o określonym czasie i z wymaganym wkładem. Jeśli myślimy o oszczędzaniu poprzez założenie lokaty bankowej, musimy mieć na uwadze oprocentowanie lokat w szczególności, ponieważ to procenty gwarantują nam zyski. Dla porównania z ofertą opisaną wyżej, Santander Consumer Bank proponuje, aby lokata bankowa została założona na okres 15. miesięcy, tym samym oprocentowanie lokat w tym przedziale wynosi 6,60% w skali roku. Bank nie wymaga otworzenia rachunku, jednak aby otworzyć tę lokatę, należy mieć dowolną kwotę powyżej 5. tys. złotych.

BGŻ Optima, proponuje, by lokata była częścią otwartego konta w tym banku. Jak większość takich produktów bankowych trwających do 3. miesięcy, oprocentowanie lokat jest stosunkowo wysokie. W przypadku tej oferty, wynosi ono 6,50%, a minimalna kwota ulokowana w BGŻ Optima to 1 tys. złotych (maksymalnie do 20 tys. złotych).

Coraz bardziej popularny Alior Sync oferuje, by założona lokata opatrzona była istniejącym rachunkiem bankowym. Prowadzenie konta w Alior Sync jest bezpłatne, a oprocentowanie lokat trwających do 6. miesięcy wynosi 6,50% w skali roku. Wszystkie wymienione placówki posiadają gwarancję BFG, dzięki czemu nasze środki są bezpieczne.

Dlaczego warto mieć lokatę?

Ludziom się wydaje, że lokata bankowa to „ściema”. Jednak nie – każda zdeponowana suma, wraca do klienta, z naliczonymi odsetkami. Lokaty bankowe nie są obarczone ryzykiem, ich idea nie działa jak giełda, czy fundusz inwestycyjny. Warto o tym pamiętać, bo dobrze dobrana lokata, może znacząco podreperować budżet domowy, firmy, czy naszego dziecka.

Oszczędności to pewien luksus, ale trzeba sobie zdać sprawę z tego, że dosłownie każdy, na taki luksus, jak lokaty, może sobie pozwolić. Niewielka suma oddana w depozyt bankowy (czyli lokaty), w ustalonym przez nas tempie (to przecież my decydujemy o terminowości umowy), pozwoli na osiągniecie pewnych zysków. Zwłaszcza, gdy oprocentowanie lokaty będzie stałe.

Bardzo ważnym atutem, wynikającym z posiadania lokaty bankowej, jest świadomość dodatkowych środków. W świecie, w którym pieniądze są podstawowymi środkami wymiany dóbr i usług, nie można pozwolić sobie na życie na krawędzi. Godne życie, czyli na pewnym poziomie, to prawo każdego człowieka.