Lokata nocna – czym się charakteryzuje?

On 5 grudnia 2012, in Lokaty bankowe, by abtarasew3

Co robią twoje pieniądze, kiedy śpisz? Leżą niewykorzystane na koncie, podczas gdy mogą w tym czasie na ciebie zarabiać! Umożliwia oferowana przez niektóre banki to specjalna lokata nocna, określana również mianem „overnight”. Na czym polegają te specyficzne lokaty bankowe i czy każdy może sobie pozwolić na ich założenie?

Nocne lokaty bankowe charakteryzują się tym, że po podpisaniu odpowiedniej umowy bank „zamraża” część środków na koncie właściciela lokaty każdej nocy na kilka godzin i swobodnie nimi dysponuje, a każdego ranka środki wracają na rachunek bankowy właściciela. Od blokowanej na noc kwoty naliczane są wyższe niż na rachunku odsetki, a zatem lokata nocna pozwala pieniądzom „pracować” i pomnażać się, kiedy właściciel spokojnie sobie śpi.

Niestety takie lokaty bankowe są zwykle przeznaczone wyłącznie dla najzamożniejszych klientów banków – niewiele banków umożliwia zakładanie takiej lokaty wszystkim klientom. W większości banków lokata nocna może być założona wyłącznie przez klientów, którzy posiadają na koncie wielotysięczne oszczędności, choć zdarzają się również banki oferujące możliwość założenia lokaty „overnight” posiadaczom rachunków, na których znajduje się zaledwie kilka tysięcy złotych. Brak ustalonej z góry przez bank minimalnej kwoty uprawniającej do założenia lokaty nocnej zdarza się rzadko.

Jeśli przeprowadzi się jednak porównanie lokat nocnych i jednodniowych, można stwierdzić, że te drugie – dostępne już dla większej grupy odbiorców – mogą okazać się co najmniej tak samo, a niekiedy nawet bardziej, korzystne od lokat nocnych.